2024 - RSK "Solidarność" przy Regionie Małopolskim

Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" w Krakowiue
Okręgowa Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" w Krakowie
Przejdź do treści
Zebranie delegatów w ZLK Nowy Sącz
W dniu 24.01.2024 r. obradowało zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Linii Kolejowych w Nowym Sączu. W obradach wzięli także udział zaproszeni goście: przewodniczący Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” (SZIK) i członek Rady Nadzorczej w PLK Henryk Sikora, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz oraz Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu Włodzimierz Zembol.
Obrady miały charakter sprawozdawczy, po upływie 9 miesięcy pracy Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZLK Nowy Sącz, połączone ze spotkaniem opłatkowym (świąteczno-noworocznym). Przewodniczący zakładowej „Solidarności” Roman Piotrowski po dokonaniu formalności związanych z porządkiem obrad przekazał głos przewodniczącemu SZIK.
Przewodniczący Henryk Sikora omówił m.in.:
  • sytuację ekonomiczno-finansową w PLK,
  • zatrudnienie w spółce, wynegocjowane podwyżki dla pracowników (w ubiegłym roku),
  • zmiany z zatrudnieniu w połączeniu z prowadzonymi inwestycjami,
  • postulat podwyżek dla pracowników PLK w 2024 r.,
  • obecną działalność SZIK (poprawa warunków pracy, prace w warunkach zimowych, posiłki profilaktyczne itp.),
  • nowy program ubezpieczenia OP w TUZ,
  • emerytury pomostowe,
  • dokumentowanie pracy zawiadowców, naczelników, kontrolerów członków zakładowych komisji wypadkowych.
Następnie przewodniczący Roman Piotrowski odczytał sprawozdanie z prac Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” za okres od 15.03.2023 r. do 31.12.2023 r.
Do najważniejszych aktywności należały m.in.:
  1. Zakładowe Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” w ZLK Nowy Sącz (sprawozdawczo – wyborcze, 15.03.2023 r.).
  2. Pierwsze zebranie i ukonstytuowanie się Komisji Zakładowej  na kadencję 2023 -2028 (27.03.2023 r.).
  3. Udział w WZD SZIK w Warszawie (sprawozdawczo-wyborcze, 25.04.2023 r.).
  4. WZD RSK Kraków (sprawozdawczo -wyborcze, 26.04.2023 r.).
  5. Udział w zebraniu Rady Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” (ukonstytuowanie się Rady RSK, 15.05.2023 r.).
  6. WZD KSK NSZZ „Solidarność” w Warszawie (sprawozdawczo-wyborcze, 22-23.05.2023 r.).
  7. Zebranie Rady SZIK (ukonstytuowanie się Rady, 30.05.2023.r.).
  8. Udział w komisji BHP w ZLK Nowy Sącz (30.05.2023 r.).
  9. Udział w szkoleniu ogólnozwiązkowym organizowanym przez Zarząd Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w Krynicy-Zdroju (14-16.06.2023 r.).
  10. W okresie od 15.03.2023 r. do 31.12.2023 r. Komisja Zakładowa NSZZ „S” zebrała się 7 razy (podjęto 36 uchwał, wydano 3 stanowiska oraz 3 opinie).
Na wniosek pracowników, KZ NSZZ „Solidarność” wystąpiła pismem (09.05.2023 r.) do przewodniczącego SZIK z wnioskiem o podjęcie działań celem obsady przez Zarząd PLK stanowiska Dyrektora ZLK Nowy Sącz oraz stanowiska zastępcy Dyrektora ds. Technicznych w ZLK Nowy Sącz (te funkcje dyrektorzy łączą w ZLK Kraków i ZLK N. Sącz).
Komisja Zakładowa przedstawiła kandydatów do zespołów problemowych, tworzonych w SZIK ds. inżynierii ruchu, drogi kolejowej, BHP, automatyki.
Sukcesywnie są składane wnioski o wydanie Elektronicznej legitymacji członkowskiej NSZZ „Solidarność”.
Udział pocztu sztandarowego zakładowej „Solidarności” w:
  • XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie (08.07.2023 r.),
  • we Mszy świętej oraz obchodach 43 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w dniu 30.08.2023 r. w Nowym Sączu,
  • w XXI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach (09.09.2023 r.),
  • w XL Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy na Jasną Górę (4 autokary 186 osób) w dniach 04-05.11. 2023 r.,
  • obchodach Święta Kolejarza u kolejarzy Słowackich w miejscowości Rużomberok w Kościele parafialnym pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej (25.11.2023 r.),
  • obchodach Święta Niepodległość w Nowym Sączu13.12.2023 r.,
  • udział we Mszy św. w Katedrze Wawelskiej w obchodach 42 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
23.11.2023 r. odbyły się obchody Święta Kolejarza w ZLK Nowy Sącz – uroczysta Msza św. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (3 poczty sztandarowe tj. KZ ZLK Nowy Sącz, koła Sucha Beskidzka i koła Chabówka). Msze św. z okazji Święta Kolejarza odbyły się również w: Chabówce, Suchej Beskidzkiej, Stróżach i Muszynie.
Promocja Związku:
  • udział drużyny ZLK Nowy Sącz, pracowników, emerytów i rencistów w rozgrywkach piłkarskich o Puchar Przewodniczącego RSK Kraków w Barcicach (15.09.2023 r.),
  • udział w turnieju halowym drużyny piłkarskiej ZLK Nowy Sącz o Puchar RSK w Krakowie (08.12.2023 r.).
Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Zastępca Przewodniczące Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz, który przekazał informacje bieżące z pracy Regionu. Zachęcał do uczestnictwa w szkoleniach związkowych, zarówno stacjonarnych w Krakowie jak i wyjazdowych.
Na koniec zebrania głos zabrał Dyrektor ZLK Nowy Sącz Włodzimierz Zembol, który przedstawił sytuację zatrudnieniową w zakładzie, plany inwestycyjne oraz omówił prowadzone roboty na linii kolejowej nr 104. Zachęcał do przekazania informacji pracownikom o uruchomieniu studiów podyplomowych w zakresie drogi kolejowej.
Po zakończeniu obrad uczestnicy zebrania złożyli sobie życzenia noworoczne, łamiąc się tradycyjnym opłatkiem.
Roman Piotrowski
Zakopane czeka na Ciebie
Uprzejmie informujemy, że Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Zakładu Południowego PGE Energetyka Kolejowa S.A. opiekuje się 4 domkami wczasowymi w Zakopanem. Zlokalizowane są na Spyrkówce. Domki są 8-mio osobowe (góra domku 4 osoby - do wynajęcia osobno, dół domku 4 osoby - do wynajęcia osobno), oraz 6-cio osobowe (cały domek góra i dół wynajmowane w całości).
Domki są wygodne, dobrze wyposażone (m.in. kuchnia) i dobrze ogrzane w okresie zimowym. Ceny wynajmu są cenami konkurencyjnymi, zależnymi od powierzchni domku, ilości osób przyjeżdzających, oraz od terminu pobytu. Ceny zaczynają się od kwoty 270,00 PLN za dobę za połowę domku. Zachęcamy do przyjazdu na wypoczynek do Zakopanego do domków którymi dysponujemy.
Osoby chcące wypocząć w ww. domkach prosimy o kontakt na poniższe numery telefonów:
1. 888468492 – Opiekun Ośrodka
2. 697040908 – sprawy organizacyjne
Zapraszamy do Zakopanego!
Reprezentują naszą sekcję
Dla nas członków NSZZ „Solidarność” sztandar to świętość i rozpoznawalny znak naszej organizacji. Sztandar Regionalnej Sekcji Kolejarzy w Krakowie reprezentuje nie tylko organizacje związkowe NSZZ „Solidarność” na terenie jej działalności  ale często także całe środowisko kolejarzy z Małopolski. Jest najbardziej namacalnym dowodem istnienia naszej organizacji, związkowej podczas uroczystości państwowych czy związkowych.
Szczególnie dotyczy to uroczystości w odległych miejscowościach, gdzie trzeba poświęcić wiele godzin czasu na przejazdy. Takim przykładem gdzie występuje poczet sztandarowy naszej sekcji są np. obchody rocznicowe w Tczewie i Szymankowie, Lublinie i Wrocławiu.
Dla naszych kolegów z pocztu, sztandar jest symbolem najwyższych wartości, przywiązania do tradycji i patriotyzmu. Dlatego noszą go z dumą, traktując tą służbę jako wyróżnienie.
Nie można zapominać, że wykazują przy tym bezinteresowne zaangażowanie i poświęcają swój prywatny czas.
25 stycznia 2024 r. po zakończeniu posiedzenia Rady RSK odbyło się spotkanie z członkami pocztu sztandarowego naszej sekcji. Przewodniczący RSK Ireneusz Dynowski w imieniu zebranych podziękował im za wierną służbę w 2023 r. Na wyrazy naszego uznania i szacunku zasłużyli: Stanisław Kraszewski (ponad 24 lata w poczcie) i Kazimierz Gniewek (ponad 22 lat w poczcie), Stanisław Kusibab, Piotr Karp oraz Andrzej Van Selow. Wspomagali go też swoim uczestnictwem Krzysztof Kapałka i Ireneusz Dynowski. To dzięki nim byliśmy widoczni w całej Polsce w ubiegłym roku.
B.O.
Od lewej: Krzysztof Kapałka (zastępca przew. RSK), Kazimierz Gniewek, Stanisław Kraszewski, Ireneusz Dynowski (Przewodniczący RSK), Andrzej Van Selow i Stanisław Kusibab.
Noworoczna Rada RSK
Rozpoczęcie Nowego Roku to dobry czas do wszelkich podsumowań, związanych z zeszłorocznymi wydarzeniami i dokonaniami. Taki też charakter miało pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” w Krakowie (RSK), które odbyło się w dniu 25 stycznia 2024 r.
Radę rozpoczęły czynności proceduralne czyli zatwierdzenie planu i protokołu z poprzedniego zebrania. Następnie omówiono uczestnictwo kolejarzy z naszej sekcji na opłatku w Kurii Metropolitalnej i Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” w DK „Kolejarz”.
Finansowe sprawozdanie Skarbnika RSK za 2023 r. i przyjęcie preliminarza budżetowego na 2024 r. był następnym punktem zebrania.
Rada uzgodniła termin I Sesji XV WZD RSK, która w tym roku odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia. Określono również zasady związanych z wydawaniem biuletynu „Kolejarz Małopolski” w 2024 r.
Sytuacja w spółkach kolejowych to kolejny punkt zebrania, po którym odbyło się spotkanie opłatkowo – noworoczne Rady RSK. Ireneusz Dynowski Przewodniczący Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” złożył członkom Rady życzenia świąteczne i noworoczne. Życzono sobie przede wszystkim dużo zdrowia, samych sukcesów w pracy związkowej i pokoju na świecie.
Ostatnim punktem obrad było spotkanie z kolejarzami, którzy w minionym roku reprezentowali naszą sekcję w poczcie sztandarowym.
B.O.
Rada Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „S” w Krakowie: od lewej stoją: Mariusz Pilichowski (IM Kraków), Roman Piotrowski  (ZLK N. Sącz), Paweł Waśniowski (IM Kraków), Krzysztof Kapałka (PNUIK), Ireneusz Dynowski (Polregio Kraków, przewodniczący RSK), Marcin Jasiński (PKP Cargo Nowy Sącz), Tomasz Kapała (PGE Energetyka Kolejowa Kraków), Henryk Sikora (ZLK Kraków, przewodniczący SZIK) oraz Piotr Wanat (PKL Zakopane), od lewej siedzą: Maria Sobol (ZLK N. Sącz), Edyta Piątek (PKP Cargo Kraków), Elżbieta Baczewska (TK Telkom), Teresa Zbylut (ZLK Kraków), Aneta Taborska (PKP IC Kraków) i Agnieszka Merchut (Polregio Kraków).
Kolejarze u Arcybiskupa
13 stycznia br. w Pałacu Biskupów Krakowskich odbyło się spotkanie opłatkowe różnych organizacji kolejarskich z abp. Markiem Jędraszewskim. W prywatnej kaplicy biskupiej odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Grzegorz Szewczyk, duszpasterz kolejarzy w Archidiecezji Krakowskiej.
W czasie homilii nawiązał do fragmentu Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza, a także odwoływał się do przeżywanej niedawno w liturgii tajemnicy wcielenia Bożego Syna. – Bóg jest nam potrzebny. Jezus jest nam potrzebny. Nasze życie byłoby smutne i szare bez tej obecności Boga – mówił ks. Grzegorz Szewczyk zachęcając do pielęgnowania prawdy o obecności Boga w życiu człowieka.
Zauważył, że dom przy Franciszkańskiej 3 jest szczególnie naznaczony miłością Boga, bo wielu kapłanów i kardynałów dojrzewało tutaj do świętości. – To są ślady, po których powinniśmy iść i na których powinniśmy trwać – mówił podkreślając, że tylko wierność Chrystusowi daje siłę i nadzieję.
– Dzisiaj modlimy się za kolejarzy, by Matka Najświętsza strzegła od wszelkich niebezpieczeństw. Zawierzamy pracę naszych braci kolejarzy Matce Bożej, by strzegła od nieszczęść, wypadków i by pomagała w rozwoju tej bardzo ważnej dziedziny w naszym kraju, czyli służby drugiemu człowiekowi – mówił ks. Grzegorz Szewczyk życząc kolejarzom radości z ich pracy na rzecz społeczeństwa i ojczyzny. W trakcie Mszy św. kolędy śpiewał krakowski chór „Lutnia”, obowiązki ministranta pełnił znany w środowisku kolejarzy Jan Kłos.
Po mszy św. uczestnicy spotkania przeszli do salonu, gdzie przyjął ich abp Marek Jędraszewski. Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Regionalnej Sekcji Kolejarzy w Krakowie i Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej (Ireneusz Dynowski, Elżbieta Baczewska i Henryk Sikora) złożyli Metropolicie Krakowskiemu życzenia, w tym sił w „odważnym głoszeniu prawdy” i wręczyli mu figurkę Św. Katarzyny patronki kolejarzy.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i innych organizacji kolejarskich oraz przedstawiciele dyrekcji kilku spółek kolejowych. Wszyscy zebrani łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia indywidulne. W swym wystąpieniu abp Jędraszewski zwracał uwagę na szczególna role kolejarzy w społecznym życiu kraju. Wspominał też swoje wrażenia ze swego pobytu na studiach w Rzymie i uczestnictwie w powitaniach, na peronie delegacji polskiego episkopatu, wtedy pod przywództwem prymasa Stefana Wyszyńskiego, który niechętnie korzystał z samolotów i zazwyczaj podróżował do Watykanu pociągami. – To było zawsze wielkie święto dla Polaków mieszkających w Rzymie, tym bardziej, że przejazd taki miał zawsze odpowiednia oprawę, np. włoscy karabinierzy, już od granicy Italii, pełnili wartę honorową w pociągu, przez przedziałem w którym podróżował kardynał Wyszyński. Na peronie w Rzymie czekało natomiast zawsze kilkaset Polaków, którzy witali ks. Prymasa. – opowiadał abp Jędraszewski. – To było zawsze duże przeżycie. Zupełnie inaczej to wyglądało w wypadku podróży samolotem, choćby z tego powodu, ze lotnisko było poza miastem, podczas, gdy dworzec znajdował się w centrum miasta. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko kolejarze  z Małopolski, ale także ze Śląska.
2025. Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ "Solidarność" przy Regionie Małopolskim
© Wszelkie prawa zastrzeżone


NSZZ Solidarność
Wróć do spisu treści